Başkan Deniz Köken'den, 'Yaşamsal Dönüşüm' uyarısı

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ilçede yıkımı tamamlanan riskli yapılar ve devam eden süreç ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Köken bu konunun Yaşamsal Dönüşü olduğuna dikkat çekerek yapılması gerekenleri anlattı.

Başkan Deniz Köken'den, 'Yaşamsal Dönüşüm' uyarısı
24 Şubat 2023 - 10:40

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ulusal basına verdiği açıklamalarda çarpıcı ifadeler kullandı. Başkan Köken ilçede yapılması gereken binaların yüzde 97'sini yıktıklarını kalanlarında ise yürütmeyi durdurma kararları olduğunun altını çizdi.
Kentsel dönüşüm konusunda hassas ve tüm imkanları vatandaş için kullandığını ifade eden Başkan Köken;
"İstanbul direk deprem bölgesi değil ama yanımızdan geçiyor. Bununla ilgili çalışmalara devam ediyoruz. Büyük bir bölümünü tamamladık. AFAD ve İStanbul Valiliği’nin belirlediği binaların yüzde 97’sinin yıktık. 13 daire kaldı bunlar ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı alındı. Bu süreçleri bekliyoruz. 

 

'Belediye başkanı durup dururken bina yıkmaz.' 

Ne yazık ki bir saat içinde mahkemeden böyle bir karar alınıyor. Müteahhit ile ilerleyen süreçte anlaşmazlık yaşanıyor. Sonrasında ise yürütmeyi durdurma kararı alınıyor. Belediye başkanı durup dururken bina yıkmaz. Ben bu konuya kentsel dönüşüm demiyorum. Yaşamsal dönüşüm diyorum. Yaşayabileceğimiz komşuluk ilişkilerimizin devam edeceği mahaller sokaklar yapmak istiyoruz. 

"1999 SONRASI BİNALARIN YENİLENMESİ LAZIM "

99 öncesi yapıların kesinlikle değişmesi lazım yenilenmesi lazım. Bizler deprem bölgesinde yaşıyoruz. 99 sonrası 5 yılda yapılan yapıların ise denetlenmesi ve incelenmesi bunlarda da var ise yıkımı ve yapımı yapımına başlanması lazım. Sonrasında yapılan binaların ise incelenmesi ve gerekli görülürse güçlendirme çalışmalarının tamamlanması lazım. Bölgemizde 32 bin bina var ve bunların 20 bini 1999 öncesi. Kentsel dönüşüm için ruhsat biriminde önemli ölçüde dönüşüm için çalışma yaptık.  

Mülkiyet kişisel bir konu. Vatandaşın bu konuda öz verili olması gerekiyor. Belediyenin yaptırımı yok. Bu konuda devlet KDV, harç gibi masraflarda fedakarlık yapmış. Bu konuda vatandaşın riskli yapı kararı alması ve anlaşma sağlaması gerekiyor. Böylece süreç hızlanmış ve dönüşüm başlamış olacak." dedi.

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum