'Dağlar arza çakılmış çividir' sözüyle tanındı. Prof. Dr. Sadettin Ökten kimdir, kaç yaşında hayatı ve bilinmeyenleri

'Dağlar arza çakılmış çividir' sözüyle tanındı. Prof. Dr. Sadettin Ökten kimdir, kaç yaşında hayatı ve bilinmeyenleri

Sosyal medyada yayılan 'Dağlar arza çakılmış çivilerdir, burada oturacağız ve ovalarda ziraat yapacağız' sözüyle meşhur olan Prof. Dr. Sadettin Ökten merak ediliyor. Peki Sadettin Ökten kimdir, nereli ve kaç yaşında? İşte detaylar..

Deprem sonrası yaptığı paylaşımla vatandaşların ilgi odağı oldu. Sadettin Ökten kimdir sorusu vatandaşlar tarafından arama motorlarında sıklıkla aranmaya başladı. Peki Sadettin Ökten kimdir, nereli, ve kaç yaşında? İşte tüm merak edilenler ile Sadettin Öktan hayatı.

PROF. DR. SADETTİN ÖKTEN KİMDİR?
İstanbul Fatih Doğumlu Sadettin Ökten 1942 yılında dünyaya geldi. İlk ve ortaöğretimini burada tamamlamasının ardından Vefa Lisesi'nin kazanarak buradan mezun oldu. 
Üniversite eğitmini İstanbul Teknik Üniversitesi'ne tamamladı. 
Yüksek İnşaat mühendisi olarak mezun oldu. Ancak hayatını şehir, medeniyet ve özellikle İslam Medebiyeti üzerine araştırma ve entellektüel birikim yaparak geçirdi.
Çok sayıda ünivesitede Bilim Tarihi, Yapı Teknolojisi, Knet Kültür Tarihi ve Kent Estetiği dersleri verdi.
Son olarak Mimar İsnan Üniversitesi'nden eğitim üyesi olarak görev yapıyor.

Sadettin Ökten'in Kitapları
Entellektüel kişiliğe sahip olan Ökten kendi alanında çok sayıda eseri bulunmaktadır. Bugüne kadar sayısız seminerde konuşmacı olarak katılmıştır. Altı kitabı halen kitapçılarda yer almaktadır.

  • Fincanımda Cola Var!
  • Örselenmiş Osmanlı'dan Medeniyet Umuduna
  • Yahya Kemal'in İstanbul'u ve Devamı
  • Yahya Kemal'in Rüzgarıyla Düşünceler ve Duyuşlar
  • Mesken ve Mesken Mimarimiz
  • İçimde AVM Var
2020 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi olmuştur.

PROF. DR. SADETTİN ÖKTEN'İN HAYATI

1 Eylül 1942 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babası İmam – Hatip Okulları’nın kurucusu olarak bilinen Mahmut Celâlettin Ökten’dir. Annesi Emine Mahmude Hanım’dır. Doktor Ayşe Hümeyra Ökten ablasıdır.

Baba tarafından Gürcüzâdeler olarak bilinir. Çocukluğu ve gençliği İstanbul’un Fatih ilçesinde geçmiştir. 1956-1960 yılları arasında Vefa Lisesi’nde okuyup mezun oldu. Ardından okuduğu İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden Yüksek İnşaat Mühendisi olarak 1964 yılında mezun oldu. Sadettin Ökten, 1969 yılında Meriç Hanım ile evlendi ve sonrasında dört çocuğu oldu.

1969 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne Betonarme Kürsüsü’nde asistan olarak kabul edildi. 1971 – 1973 yıllarında ABD’de misafir doktora öğrencisi olarak bulundu. Askerlik görevini 1974 – 1975 yıllarında Genelkurmay Bilgi İşlem Dairesi’nde tamamladı. 1977’de doktor unvanını aldı. Kazandığı bir burs ile yüksek lisansını ABD’de yaptı. 1979-1980 akademik yılında Belçika’da bilimsel araştırmalar yaptı. 1982 yılında doçentliğe yükseldi. 1985’te Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne geçti. 1989’da profesörlüğe yükseldi.

Prof. Dr. Sadettin Ökten, şehir ve medeniyet, özellikle de İslâm medeniyeti konularındaki konuşma ve çalışmaları ile tanınır. Çeşitli üniversitelerde Bilim Tarihi, Yapı Teknolojisi Tarihi, Kent Kültürü ve Kent Estetiği dersleri verdi. Sadettin Ökten, yapı mühendisliği alanındaki eğitim – öğretim ve araştırma faaliyetlerinin yanında proje düzeyinde meslekî uygulamalar da yapmış ve yapmaktadır. Ayrıca bilim tarihi ve felsefesi, kültür, medeniyet ve sanat alanlarında özel ilgi sahibidir. Bu konudaki çalışmalarını farklı üniversitelerde verdiği Bilim Tarihi, Yapı Teknolojisi Tarihi, Kent Kültürü ve Kent Estetiği dersleri ile değerlendirmiştir. Hâlen meslekî faaliyetinin yanı sıra kültür ve sanat alanındaki çalışmalarını da sürdürmektedir.

2020 yılı Ekim ayında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ne Kültür Tarihi alanında Prof. Dr. Sadettin Ökten lâyık bulunmuştur.

2012 yılından bu yana faaliyetlerine devam eden ve Türkiye’nin şehircilik çalışmalarına önemli katkılar sağlayan Esenler Şehir Düşünce Merkezi, 2020 yılı Ağustos itibarıyla yoluna Esenler Prof. Dr. Sadettin Ökten Şehir Düşünce Merkezi olarak devam etmektedir.