Uzel Traktör arazisinde Rams City yükselecek. Peki işçi alacakları..

Eyüpsultan'da bulunan Uzel Traktör arazisini Rams Global, kendine özgü projesi olan Rams City projesiyle yapacak. Gündemden düşmeyen arazi için satın alımları tamamlayan Rams Global sahibi Fatih Bülbül'ün kim olduğu merak ediliyor. Peki Uzel Traktör işçilerine borçlar ödendi mi? Rams Global kimin? Uzel Arsasına ne yapılıyor.

Uzel Traktör arazisinde Rams City yükselecek. Peki işçi alacakları..
14 Eylül 2022 - 16:25
İstanbul Eyüpsultan'da bulunan Türkiye'ninönemli fabrikalarında biriydi Uzel Traktör. Yanlış kararlar ve yönetim eksikliği şirketi iflasa sürükledi. Fabrikada çalışan onlarca işçi hem işsiz hemde alacaklı kaldı. Yıllar süren mücadeleler sonuç vermedi. İşçi sendikaları seneler süren eylemler yaptı fabrika önünde. 
Atıl kalan arazi ve fabrika binası iş adamlarının iştahını kabartan lokasyon sonunda yeni sahibini buldu.
Dünyaca ünlü Rams Global Uzel Traktör arazisini satın aldı. Borçların dolayı varlık yönetim şirketi eline düşen fabrika ve arsası bugün için düşük rakamlara satıldı.

Aslen Cizreli fakat Kazakistan'a yerleşmiş Bülbül ailesinin şirketi Rams Global Boğaziçi Varlık Yönetim Şirketi'nden satın aldı. 

Fabrika işçilerinin eylemleri devam ettiği sırada burayı almayı hedefleyen Fatih Bülbül Uzel Uzel Fabrika hikayesini anlatmak için çok sayıda basın mensubunu Kazakistan'daki merkezlerinde ağırlamış.

Fatih Bülbül Uzel Traktör arsası ile ilgili hikaye böyle anlattı;
"Uzel Traktör arazisindeki proje ise Rams City olacak. Faruk Bülbül, bugüne kadar yaptıkları 80’den fazla projenin hepsinin arazisini aldıklarını söylüyor ve Uzel Traktör arazisinin hikayesini şöyle anlatıyor:

Eyüp Sultan ve surlara uygun tarihi çarşısı olacak
“Her zaman ‘Ağlayanın malı gülene yar olmaz’ sözüne inandık. Uzel arazisinde de ilk ona baktım. Hala sendikacılar vardı. Ben gittiğimde 200’e yakın kişi vardı, mesaiye gider gibi geliyorlardı. Aldım çayımı yanlarına gittim, konuştum. Binlerce kişinin çalıştığı bir yerdi ve çok ciddi borç vardı. Orası arsa değeriyle birlikte 650 milyon dolarlık bir iş ve sorun kalmasın istedik. Araziyi bize öneren kişiye gittim ve borçları ödeyeyim, sonra hasılattan hesaplaşırız dedim. Hurdaları, makineleri ve demirleri de almayalım ve mahsuplaşalım dedim. Sonunda sendika gitti. Şu anda bir borç kalmadı, en azından bana yansıyan bir borç yok. Boğaziçi Varlık Yönetim şirketinden aldık orayı. Ortak tanıdık buldum ve Uzel Ailesi’ni de aradım ve onlardan da helallik aldık. ‘Hayırlı uğurlu olsun’ dediler. Onlar ah etselerdi kesinlikle almazdım.”

Proje için dünyaca ünlü mimarlık şirketleriyle görüştüklerini kaydeden Bülbül, arazinin yakınındaki Eyüp Sultan’a ve surlara uygun hikayesi, ruhu olan bir proje yapmak istediklerini vurguluyor. “Hedefimiz 3-5 blok yapalım, şu kadara satalım değil… 26 yıllık bir şirketiz, 3 milyon mekrekareye yakın iş bitirdik. Her işimizi kendi öz kaynaklarımızla yaptık. Bizim bir kişiye 1 dolar borcumuz yok, durumumuz iyi, tek amacımız para kazanmak değil. Rams City İstanbul adını verdiğimiz projede tarihi bir çarşı yapacağız. Tavanından ışığına tarihi çarşı hissini verecek. Bizim bütün projelerimizde peyzaja çok önem veriyoruz. Bahçenin, toprağın önemi pandemi döneminde daha çok anlaşıldı. Projemizde çok büyük bir orta avlu yapıyoruz. Yaklaşık 100 dönümlük arazinin yüzde 70’i çarşı ve avlu olacak. 1500’den fazla ağaç ve bitki dikeceğiz. Kapı kolundan mermerine her detayına çok ciddi çalışıyoruz. Eylül başı gibi projeye başlamayı hedefliyoruz.” 


 
Eylül ayının gelmesiyle arazide çalışma görülmüyor. Fakat geçen aya kadar Uzel Çalışanlarının eylemlerinin devam ettiği basına yansımıştı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Zonguldak'lı
    1 yıl önce
    Uzel çalışanlarının alacakları ödenmeden kimse ben şundan helallik aldım ,kimseye 1 kuruş borcum yok demesin , yüce Allah bunun hesabını kimsenin yanına bırakmaz.